pielgrzymki 2017

W minionym 2017 roku udało się zrealizować dwie pielgrzymki. Pierwsza odbyła się do Matki Bożej Bolesnej w Oborach w dniu 3 maja, natomiast druga 30 września do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie. Poniżej krótki reportaż z obu pielgrzymek.

52-osobowa grupa pielgrzymkowa z miejscowości Błotka, Brzeźno, Gronowo, Kamionki, Rozgarty, Przysiek, Turzno oraz Toruń w środę 3 maja 2017 roku wyruszyła do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach k. Rypina. Inicjatorem i koordynatorem pielgrzymki był nasz komitet organizacyjny. Pielgrzymka rozpoczęła się Drogą Krzyżową, którą poprowadzili Urszula Kołtun oraz Eugeniusz Giergielewicz. Po Mszy św. godzinną przerwę pielgrzymi wykorzystali na poznanie sanktuarium, medytację, modlitwę indywidualną. W dalszej części pielgrzymki odbyło sie poświęcenie dewocjonaliów oraz szkaplerzy. Z grupy pielgrzymkowej 9 osób przyjęło szkaplerz karmelitański z rąk kapłana. Zgodnie z obietnicą, osoby noszące szkaplerz zapewniają sobie opiekę Matki Bożej w tym życiu, a w szczególności w godzinę śmierci. Chorym udzielono specjalnego błogosławieństwa.

Zakończeniem pielgrzymki była modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Dla wielu wiernych było to pierwsze spotkanie z Matką Bożą Bolesną w Sanktuarium Oborskim. Wbrew zapewnieniom meteorologów o opadach, w czasie środowej pielgrzymki nie spadła ani jedna kropla deszczu.




Autorami zdjęć tu zamieszczonych są Ania Bieniek, Andrzej Grzybowski, Jadwiga Grzybowska oraz moja osoba.




Tak się szczęśliwie złożyło, że zarówno Mszę św. jak i uroczyste przyjęcie Szkaplerza karmelitańskiego wraz z błogosławieństwem prowadził o. Piotr Męczyński. Wspomniał on wówczas m. in., że 10-cio letni Karol Wojtyła jako jedyny ze swej klasy przyjął Szkaplerz św. Szkaplerz był z Papieżem w dzień zamachu 13 maja 1981 roku. W jednym z bocznych ołtarzy Sanktuarium znajduje sie list Jana Pawła II skierowany właśnie do Sanktuarium Oborskiego.




Wielkie wrażenie na wszystkich obecnych wiernych zrobiły słowa o. Piotra dotyczące kobiety, matki, która przez 25 lat opłakiwała śmierć swojego zmarłego na białaczkę 10-cioletniego syna. Jego śmierć opłakiwała ciągle, szczególnie zaś w rocznicę śmierci. Dopiero pielgrzymki do Sanktuarium Oborskiego Matki Bożej Bolesnej spowodowały zagojenie tej rany. Przyszło pocieszenie i ukojenie. Wówczas po raz pierwszy w rocznicę śmierci syna nie płakała.

Artykuł z przebiegu tej pielgrzymki znajduje się w Tygodniku Katolickim "Niedziela" nr 21, strona V na dzień 21.V.2017r. Szczegóły na www.niedziela.pl

___________________________________________________________

Drugą pielgrzymką w 2017 roku, którą się nam udało zorganizować była pielgrzymka do rywałdzkiego sanktuarium Pani Pomorza, Pocieszycielki Strapionych gdzie 30 września przybyła nasza 60-cioosobowa grupa pielgrzymkowa mieszkańców Błotek, Gronowa, Gostkowa, Przysiek, Rozgart, Kamionek Wielkich, Kamionek Małych, Starego Torunia, Turzna oraz Złejwsi Wielkiej dziękując Maryi za ogarnianie swoją łaską i nieustanną opieką. W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie. Mszę św. sprawował oraz słowo Boże wygłosił ks. kan. Wojciech Murawski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej. W homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał postacie św. Hieronima - patrona miłośników Pisma Świętego oraz Świętych Archaniołów: Rafała, Gabriela i Michała.







Powyżej przedstawiono kilka fotografii z ogrodów klasztornych do których wstęp jest ogólnie zabroniony (obowiązuje klauzura). Dziękujemy Przeorowi za umożliwienie zwiedzania.

Po Eucharystii br. Stanisław Filipek OFMCap. przedstawił historię miejsca oraz związanych z nim licznych cudów otrzymanych przez ręce Maryi wyobrażonej w gotyckiej figurze Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pielgrzymi zwiedzili klasztor, m. in. katakumby, ogrody klasztorne czy celę Prymasa Tysiąclecia, który był przywieziony do Rywałdu 25 września 1953 roku i uwięziony. W celi więziennej Prymasa do dziś pozostaje wyjątkowa relikwia - Droga Krzyżowa w postaci napisanych ołówkiem na ścianach nazw Męki Pańskiej.






Bardzo interesujące było zwiedzanie katakumb znajdujących się w podziemiach klasztornych. Nieliczni jednak tam wchodzili.

Najmłodsi uczestnicy pielgrzymki w katakumbach.

Z Rywałdu Królewskiego grupa pielgrzymkowa udała się do pobliskiego zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim, po którym oprowadzała Patrycja Piłat (Bractwo Rycerskie Radzyń Chełmiński). Zakończenie zwiedzania zbiegło się z Godziną Miłosierdzia Bożego, więc już w autokarze odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz śpiewano pieśni maryjne.






Artykuł z przebiegu tej pielgrzymki znajduje się w Tygodniku Katolickim "Niedziela" nr 43, strona III na dzień 22.X.2017r. Szczegóły na www.niedziela.pl






Powyżej i poniżej przedstawiono kilka fotografii z zamku w Radzyniu Chełmińskim.






  • Na fotografii obok - nasza przewodniczna po zamku - Patrycja Piłat (Bractwo Rycerskie Radzyń Chełmiński)
 
www.jmikolajczyk.pl